Kredyt hipoteczny

Marzysz o własnym mieszkaniu lub myślisz o domu i działce?  Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ten cel? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny. Ze względu na wysoką kwotę kredytu, jest to zobowiązanie wieloletnie, a sam produkt, poza odsetkami, obarczony jest różnymi dodatkowymi opłatami. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie najkorzystniejszego rozwiązania, gdyż konsekwencje tego wyboru odczuwalne są przez Kredytobiorcę w długim okresie. Warto dokładnie przeanalizować jej koszty, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich możliwości finansowych.

Jako Ekspert Finansowy moim zadaniem jest przeprowadzić Cię bezpiecznie przez cały proces kredytowy, tak aby finalna oferta była na miarę Twoich potrzeb. Pamiętaj, że to ja zajmuję się całą dokumentacją oraz procesowaniem wniosków w bankach, dzięki czemu oszczędzasz swój czas i pieniądze. Co ważne moja pomoc jest dla ciebie bezpłatna, nic mi nie płacisz. Wynagrodzenie dostaję z banku, w którym  podpiszesz umowę kredytową.


Kredyt Hipoteczny – Wkład własny

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, bank wymaga wkładu własnego 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki akceptują też 10%, ale wymagają w takim przypadku wykupienia ubezpieczenia do niskiego wkładu własnego, a to wiążę się z dodatkowymi kosztami. Wkład własny jest to udział klienta w finansowaniu przez bank inwestycji w nieruchomość.  W przypadku mieszkania jest to część ceny mieszkania, a w odniesieniu do budowy domu jest to udział w kosztorysie wartości przedsięwzięcia. Wiele banków uzależnia wysokość marży kredytowej od wysokości wkładu własnego. Im wyższy wkład, tym mniejsze ryzyko dla banku, a zatem tańszy dla klienta kredyt.


Kredyt Hipoteczny – Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu jest głównym kosztem związany z kredytem. Na podstawie oprocentowania naliczane są odsetki, jakie płacisz od kredytu – od oprocentowania zależy jaka jest wartość odsetek zapłacona w całym okresie kredytu i wysokości raty. Oprocentowanie składa się z marży banku i stawki referencyjnej (na przykład WIBOR 3 m-c, 6 m-c) przy kredytach w walutowych (Libor lub Euribor). Wysokość marży jest ustalana indywidualnie przez każdy bank i zależy od polityki danego banku. Marża nie zmienia się w całym okresie kredytowania – jest zapisana w umowie kredytowej. Natomiast stopa referencyjna to wartość, na którą banki nie mają wpływu, zależy od wysokości tzw. stóp procentowych ustalonych przez Bank Centralny. W Polsce oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. Stałość oprocentowania daje pewność, że przez 5 lat kredytowania stopa procentowa nie ulegnie zmianie. W przypadku zmienne oprocentowania takiej gwarancji nie ma.


Kredyt Hipoteczny – Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe jest ono obowiązkowe w przypadku każdego kredytu zabezpieczonego hipoteką. Każdy bank, który udziela klientom kredytów hipotecznych, musi się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności klienta. Takie zabezpieczenie stanowi wpis do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości, jest to procedura która może trwać nawet do kilku tygodni, jeśli budujesz dom lub kupujesz mieszkanie które jest jeszcze w budowie może trwać nawet do kilku miesięcy. Ubezpieczenie pomostowe w zdecydowanej większości przypadków jest obowiązkowe, dlatego nie sposób go uniknąć. Nie trzeba się jednak go obawiać, ponieważ jest to ubezpieczenie kredytu zazwyczaj w formie podwyższonego oprocentowania kredytu do czasu otrzymania przez Bank prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.